Mleko ryżowe
od kiedy podjęłam decyzję o rezygnacji - w pierwszej kolejności z mięsa, potem ryb i owoców morza, kolejno półtora roku później z produktów pochodzenia zwierzęcego, nade wszystko nie mogę nadziwić się, jak dieta wegańska potrafi być pozytywna w skutkach. Nie dość, że zdrowiej się odżywiam, lepiej czuję, moje problemy z cerą zniknęły i wiele, wiele innych, to jeszcze odkrywam co rusz to nowe i smaczne produkty zastępcze. Wszystko przy tym jest tak kolorowe, smaczne a co dla mnie bardzo ważne - etyczne. Dzięki temu wiem, że to co jem nie nosi w sobie informacji energetycznej o bólu i cierpieniu żywych istot. Ta energia, która wnika przez pokarm do nas samych, wpływa na nas w ogromnym stopniu. Nie na darmo mówi się, że stajesz się tym, co jesz. I to nie tylko wymiar materialny i namacalny oddziałuje na nasze ciała, ale również energia, która zapisana jest w pokarmie.
Na tym skończę krótką wzmiankę o świadomości jedzenia. Mam zamiar szerzej napisać o plusach wegetarianizmu i weganizmu, które zauważyłam "na własnej skórze" a także opiniach innych na ten temat. Im moja świadomość się poszerza, im więcej szukam, czytam i dowiaduję się o odżywianiu roślinami i tym co dała nam Matka Natura, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że jest do dla mnie najwłaściwsza droga. Pamiętajcie, że każdy z nas ma swoją drogę i świadomość. Na tym blogu opisuję moje spostrzeżenia i punkt widzenia.
Wracając do etycznych zamienników produktów pochodzenia zwierzęcego, dziś opiszę jak w super prosty sposób zrobić samemu mleko - w tym wypadku mleko ryżowe. Można również kupić mleko roślinne w sklepie, w dzisiejszych czasach to żaden problem. Mleko przygotowane w domu jest jednak o wiele zdrowsze, ponieważ nie zawiera cukru, konserwantów i jest naturalne. A co równie istotne, takie mleko w przeliczeniu jest bardzo tanie w porównaniu z mlekiem roślinnym.
Do przygotowania użyłam blendera kuchennego.
Do przygotowania użyłam blendera kuchennego.
SKŁADNIKI NA 1 LITR MLEKA:
1 szklanka ugotowanego brązowego lub białego ryżu, czyli ok. 1/3 szklanki surowego ryżu
4 szklanki wody - dobrze by była filtrowana / źródlana
1/8 łyżeczki soli morskiej / himalajskiej / kłodawskiej
1 łyżka oleju słonecznikowego / kokosowego (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE:
· ugotuj ryż i wsyp do blendera, dodaj ok. 200 - 250 ml wody. Miksuj blenderem na wysokich obrotach minutę albo dwie aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Ryż łatwiej rozdrabnia się kiedy w blenderze jest mniej wody
· dodaj pozostałą wodę, sól i opcjonalnie olej, jeśli chcesz otrzymać mleko o bardziej kremowej konsystencji. Ponownie miksuj kilka minut
· przelej mleko do pojemnika, zamknij go i wstaw do lodówki. Ja wykorzystuję szklany dzbanek i przykrywam go folią aluminiową. Trwałość mleka ryżowego wynosi do czterech, pięciu dni.
Takie mleko można wykorzystać na wiele sposobów. Może zastępować w kuchni mleko pochodzenia zwierzęcego. Ja wykorzystuję mleko ryżowe do przygotowania porannej owsianki, zrobienia pysznego purée ziemniaczanego, lub po prostu picia na zimno. Jeśli lubisz bardziej wyrazisty smak, dodaj odrobinę słodu (np. syropu klonowego lub ksylitolu). Na dnie dzbanka zostaje zmielony ryż, który również wykorzystuję i dodaję np. do płatków owsianych.
Proste, zdrowe, smaczne!